Відбувся II Міжнародний форум «ТРАНСФЕРТНЕ ЦІНОУТВОРЕННЯ – 2016»

24 березня 2016 року в Києві відбувся ІІ Міжнародний форум «ТРАНСФЕРТНЕ ЦІНОУТВОРЕННЯ-2016», який вважається одним із ключових майданчиків для обміну досвідом серед практиків у сфері трансфертного ціноутворення (далі – ТЦ).

Форум зібрав майже 200 учасників і надав можливість обговорити першу практику застосування норм податкового законодавства у сфері ТЦ з представниками контролюючих органів, судової гілки влади і консультантами, які супроводжують компанії у різних галузях економіки.

Організаторами заходу виступили Асоціація податкових радників, Рада незалежних бухгалтерів та аудиторів України, Міжнародний правовий центр EUCON та Міжнародний аудиторський союз.

У панельній дискусії взяли участь заступник Міністра фінансів України Олена Макеєва, народний депутат, заступник голови Комітету ВРУ з питань податкової та митної політики, член Асоціації податкових радників Андрій Журжій, начальник Міжрегіонального головного управління ДФС – Центрального офісу з обслуговування великих платників податків Євген Бамбізов, директор Департаменту податкового та митного аудиту ДФС України Наталія Рубан. Модераторами панелі виступили організатори щорічного форуму – адвокат, керуючий партнер Міжнародного правового центру EUCON, член Правління Асоціації податкових радників Ярослав Романчук та аудитор, керуючий партнер Міжнародного аудиторського союзу, голова Комітету з питань трансфертного ціноутворення Асоціації податкових радників Лариса Врублевська.

Відкриваючи форум, Ярослав Романчук акцентував увагу на зростаючому інтересі до питань ТЦ в контексті плану BEPS, а також повідомив, що 21 березня 2016 р. на спільній нараді керівництва НБУ, ДФСУ і Антимонопольного комітету було прийнято рішення про розробку загальної стратегії по деофшоризації бізнесу в контексті впровадження плану BEPS.

У своєму виступі заступник Міністра фінансів Олена Макеєва зробила акцент на тому, що заходи передбачені планом BEPS, які будуть проводитись в рамках боротьби з розмиванням податкової бази, поступово будуть імплементовані у національне законодавство України, проте це не буде швидким процесом.

Наталія Рубан проінформувала про організацію роботи підрозділів, які контролюють дотримання законодавства з ТЦ. Було зазначено, що за 2013–2014 звітні періоди ДФС встановлено 109 фактів порушення платниками податків своєчасності і повноти подачі звітів. Шляхом самостійних коригувань за 2014 рік 96 платників збільшили об’єкт оподаткування податком на прибуток на 379 млн грн, а в 2015 році – відповідно 121 платник і 913 млн грн.

Представники виконавчої влади відповідали на питання, пов’язані з імплементацією та реформуванням податкового законодавства в частині ТЦ. У свою чергу Євген Бамбізов поінформував про прийняте рішення закріпити за кожним великим платником податків консультанта-представника ДФС, а також розповів про практику перших перевірок у сфері ТЦ.

У свою чергу Лариса Врублевська підкреслила, що сьогодні підготовка документації по ТЦ є обов’язком платника податків, тому обґрунтуванням рівня цін необхідно займатись своєчасно і в першу чергу про це мають пам’ятати ті компанії, які підпадають під критерії ризиків, що виявляються за наслідками моніторингу контрольованих операцій.

Відкриваючи першу сесію форуму, яка була присвячена світовим тенденціям у застосуванні норм ТЦ, Президент Асоціації податкових радників Данило Гетманцев акцентував увагу на тому, що міжнародні організації взяли чіткий курс на згортання будь-яких можливостей податкової оптимізації.

Міжнародне податкове планування через призму рішень G20 та OECD висвітлила аудитор Міжнародного аудиторського союзу Жанна Білобловська. Зокрема, вона детально зупинилась на шести напрямах заходів плану BEPS. Правила BEPS лише визначають напрями, але не являються обов’язковими до застосування законодавством. Серед принципів сучасного податкового планування було приділено особливу увагу принципу необхідної економічної присутності – «Substance», який передбачає що на території держави має бути присутньою реальна працююча компанія.

На питаннях удосконалення міжнародних правил трансфертного ціноутворення в рамках реалізації плану BEPS і останніх ініціатив OECD зупинилась партнер міжнародної юридичної фірми DLA Piper, Голова Комітету з питань міжнародного оподаткування Асоціації податкових радників Світлана Мусієнко. Зокрема, вона відмітила, що пункти 8–10 плану BEPS передбачають відповідність результатів ТЦ реальному створенню вартості, а пункт 13 – перегляд вимог до документації з ТЦ, тобто впровадження трирівневої документації (звіт в розрізі країн, мастер-файл, локальна документація).

Про особливості застосування правил ТЦ на прикладі Білорусії розповів Олексій Дар’їн, керівник податкової та комерційної практики юридичної компанії REVERA.

Друга сесія форуму була присвячена актуальним питанням звітної кампанії 2015 року. Модератором виступила керівник групи експертів Спілки податкових консультантів України Людмила Рубаненко.

Про методи обґрунтування рівня цін з точки зору наявності та доступності інформації про порівнювані операції розповіла аудитор Міжнародного аудиторського союзу Оксана Пузько. Вона також надала рекомендації щодо джерел пошуку даних для застосування різних методів ціноутворення та пояснила їх застосування на практичних кейсах.

На питаннях підготовки документації зупинилась Лариса Врублевська. Відповідно до чинного законодавства на платників податків, що здійснюють контрольовані операції, покладено обов’язок вести та зберігати документацію щодо ТЦ. Лариса Врублевська поділилась досвідом та надала рекомендації щодо ефективного алгоритму підготовки документів, пояснила як здійснювати апдейт пакету документації за попередній звітній період та як зняти зайві ризики. В цьому контексті компанія має здійснювати підготовку документації з урахуванням загальної політки у рамках групи компаній та дотримуватись ряду основоположних принципів.

Особливістю форуму стало також те, що нарешті з’явилися перші кейси по здійсненню перевірок платників податків, чому була присвячена значна частина часу.

Зокрема, у рамках третьої сесії було розглянуто питання податкового контролю, формування стратегії захисту інтересів платника податків, перший досвід аргументування рівня цін та судова практика. Модератором сесії був директор Науково-дослідного інституту фінансового права, член Наукової ради Асоціації податкових радників Дмитро Серебрянський.

Про фактори підвищеного ризику, які можуть призвести до перевірки, розповів адвокат Міжнародного правового центру EUCON, член Асоціації податкових радників Володимир Бевза. Він вказав на значну кількість факторів ризику проведення контрольно-перевірочних заходів ДФС України. В даному випадку платникам податків слід впроваджувати командний підхід до роботи фахівців у процесі виконання правил ТЦ, з урахуванням того, що податкові органи знаходяться в процесі постійного розвитку і переймають зарубіжний досвід податкових адміністрацій.

Начальник відділу перевірок ТЦ Департаменту податкового та митного аудиту ДФС України Микола Мішин в свою чергу розповів не тільки про підхід, підстави і процедури здійснення перевірок, а також зупинився на конкретних кейсах. За його словами вже проведена перевірка 3 платників податків, 5 компаній почали перевіряти, а в найближчих планах розпочати перевірки ще 5 платників. Також Микола Мішин пояснив суть процедури проведення опитувань посадових осіб в рамках моніторингу рівня цін у контрольованих операціях. Такий інститут на практиці ще не застосовувався, але найближчим часом планується його використати. Разом з цим, чинним законодавством не передбачається відповідальність за відмову у проходженні опитування. Також не існує заборони на участь в опитуванні посадової особи консультанта чи адвоката.

Суддя Вищого адміністративного суду України, член Правління Асоціації податкових радників Наталія Блажівська поділилась міжнародним досвідом вирішення спорів у сфері ТЦ, а також розповіла про конкретні кейси і судові рішення з питань ТЦ у судах апеляційної інстанції різних регіонів України (Харківської, Львівської, Запорізької області). Наталія Блажівська висловила думку, що на наступному форумі найімовірніше можна буде обговорювати вже і прецеденти судових рішень Вищого адміністративного і Верховного суду по кейсам ТЦ в Україні.

Завершальна четверта сесія була насичена практичним кейсами по обґрунтуванню цін в операціях. Модерувала сесію керуючий партнер аудиторської компанії Тетяна Григорян.

Чіткий алгоритм обґрунтування цін в операціях імпорту товарів, що проводяться в межах групи компаній, а також приклади на базі реальних компаній продемонструвала податковий консультант Міжнародної правничої групи IB Group Анна Шавлюк. Весь процес обґрунтування ціни Анна Шавлюк порадила проводити у такій послідовності: 1) провести функціональний аналіз, 2) визначити сторону, що досліджується, 3) обрати метод ТЦ, 4) здійснити аналіз/вибір зіставних операцій/компаній, 5) провести порівняльний аналіз.

Про обґрунтування ціни в операціях з нематеріальними активами розказала керівник практики ТЦ юридичної компанії Jurimex Юлія Лавреха.

Практику обґрунтування ціни в кредитних операціях висвітлила керівник групи експертів Спілки податкових консультантів Людмила Рубаненко.