Відбувся круглий стіл «Актуальні проблеми адміністративного судочинства в податкових спорах»

16 вересня 2016 року у приміщенні Вищого адміністративного суду України відбувся круглий стіл, присвячений нагальним проблемам адміністрування судочинства у податкових спорах. В обговоренні взяли участь експерти з оподаткування, судді, члени ГО «Асоціація податкових радників», а також представники ДФС.

Громадська організація «Асоціація податкових радників» разом з Національною школою суддів України (далі – НШСУ), Вищим адміністративним судом України (далі – ВАСУ), Всеукраїнською громадською організацією «Асоціація адміністративних суддів» та платформою TaxLink продовжують серію професійних семінарів для суддів адміністративних судів з метою допомогти їм ефективно вирішувати податкові спори при застосуванні податкового законодавства.

Із вступним словом виступила Наталія Шукліна, проректор з науково-дослідної роботи Національної школи суддів України (далі – НШСУ), професор, кандидат юридичних наук, заслужений юрист України. Вона повідомила присутнім, що із внесенням змін до Конституції України НШСУ віднесли до системи правосуддя. Відповідно до Закону України «Про судоустрій і статус суддів» завдання із підготовки суддів і кандидатів на посади суддів покладається на НШСУ. Вона також зазначила, що в Україні найбільше підлягає змінам саме податкове законодавство.

Виконуючий обов’язки Голови Вищого адміністративного суду України Михайло Смокович повідомив присутнім, що ВАСУ стоїть на захисті прав, свобод та інтересів людини, піклується за всіх, хто працює у сфері публічно-правових відносин та зацікавлений у тому, щоб судочинство здійснювалось на належному рівні.

Він подякував організаторам заходу за допомогу у наданні допомоги суддям нижчих інстанцій щодо роз’яснення методики розгляду податкових спорів, яким приділяється особлива увага в адміністративному судочинстві. За його словами, відповідно до нового Закону України «Про судоустрій та статус суддів» буде створений Верховний Суд, у складі якого буде діяти Касаційний адміністративний суд із окремою палатою щодо розгляду податкових спорів.

Доповідач закликав присутніх не боятись реформ та закладених новел Закону «Про судоустрій та статус суддів»: «Ми повинні доводити суспільству, що компетентні у розгляді таких справ і є доброчесними. Цього вимагає суспільство і Конституція», – зазначив Михайло Смокович і додав, що суддів будуть перевіряти на їх компетентність, а отже, вони повинні бути готовими з честю нести своє звання і справедливо вирішувати спори у сфері публічно-правових відносин.

У свою чергу Данило Гетманцев, президент ГО «Асоціація податкових радників», д.ю.н., професор, подякував присутнім за підвищену увагу до цього заходу, зазначивши, що відповідні заходи будуть проходити двічі на рік. Експерти зможуть обговорити актуальні питання правозастосування у сфері оподаткування.

Данило Гетманцев зауважив, що питання оподаткування займають ключове положення з-поміж питань, які розглядаються адміністративними судами, оскільки фінанси так чи інакше стикаються з усіма історичними подіями та процесами, які відбуваються у суспільстві.

«Якщо ми хочемо побудувати демократичну державу, то питання оподаткування повинно мати ключове значення», – сказав він.

Олександр Пасенюк, президент ГО «Асоціація адміністративних суддів», звернув увагу присутніх на проблематику оновлення суддівського корпусу. За його словами, існує точка зору, що такі зміни є знищенням суддівського корпусу, адже до судів першої інстанції, в апеляцію і, особливо, у ВСУ прийдуть нові люди, які не матимуть досвіду практики роботи у суді.

Олександр Пасенюк закликав суддів, які залишаються працювати в системі адміністративних судів та які формують судову практику, бути наставниками для суддів, які прийдуть на місця тих, що звільнилися.

«Завдяки цьому заходу ми формуємо фундамент для роботи оновленої судової системи», – зазначив Олександр Пасенюк.

Експерти у своїх виступах порушували актуальні питання, які найбільше цікавлять суддів. Зокрема, суддя ВАСУ, віце-президент ГО «Асоціація адміністративних суддів», Наталія Блажівська розповіла про реалізацію плану BEPS в ЄС, рекомендації для України та нові Директиви ЄС для боротьби з ухиленням від оподаткування, зазначивши, що ця тема зайняла медіа простір як у країнах ЄС, так і в Україні.

За її словами, Україна активно намагається слідувати плану BEPS. Завдяки цим рекомендаціям Україна визначила для себе корисним приєднання до автоматичного обміну фінансовою інформацією, а також такі кроки як:

  • запровадження правил оподаткування контрольованих іноземних компаній;
  • удосконалення правил стосовно обмеження витрат за фінансовими операціями із пов’язаними особами – нерезидентами;
  • запобігання зловживанням у зв’язку із застосуванням договорів про усунення подвійного оподаткування;
  • запобігання уникненню статусу постійного представництва;
  • запровадження додаткової звітності з трансфертного ціноутворення для міжнародних груп компаній.

Наталія Блажівська представила учасникам огляд щодо змін у законодавстві ЄС і зауважила на тому, чим це може бути корисно для України. Зокрема, вона нагадала, що нещодавно Єврокомісія оштрафувала компанію Apple на суму 13 млрд євро.

Вона зазначила, що на сьогодні змінюються правила гри для бізнесу не тільки в країнах ЄС. Змін зазнаватиме також податкове планування в Україні.

У рамках своєї доповіді Наталія Блажівська повідомила про те, що незабаром буде проведено серію заходів, де поглиблено аналізуватимуся ці директиви та розглядатиметься як співвідносяться норми з тими, які існують у національному законодавстві.

Данило Гетманцев виступив з доповіддю на тему «Ефективність адміністрування ПДВ. Основні проблеми правозастосування». У своїй презентації Данило Гетманцев порушив питання правозастосування у сфері оподаткування ПДВ. Він зазначив, що минулорічні зміни в адмініструванні ПДВ призвели до появи чотирьох категорій судових спорів, які неоднозначно сприймаються судами, що породжують низку проблем.

Представник ДФС України, заступник директора Департаменту адміністративного оскарження та судового супроводження Сергій Деревцов також закцентував свою увагу на актуальних проблемах судової практики з вирішення податкових спорів.

Суддя ВАСУ Ігор Олендер виступив із темою «Тенденції формування судової практики у спорах щодо оскарження рішень податкових органів за наслідками операцій з контрагентами, щодо яких виявлені ознаки фіктивності та/чи посадові особи яких заперечують свою причетність до господарської діяльності, та у справах щодо стягнення бюджетної заборгованості з ПДВ».

У рамках круглого столу старший юрист ЮК «Arzinger», член ГО «Асоціація податкових радників» Дмитро Трут на основі своєї презентації розповів про проблеми фіктивного підприємництва.

На круглому столі виступила також експерт TaxLink, член ГО «Асоціація податкових радників» Віта Форсюк, яка опрацювала зарубіжну практику фіктивного працевлаштування. У своїй презентації вона розкрила питання концепції «deemed employment» та відповіла на питання про те, як суду встановити факт фіктивного працевлаштування.

Своє бачення щодо розгляду адміністративними судами податкових спорів в умовах судової реформи висловив Олександр Константій, д.ю.н., доцент, науковий консультант управління забезпечення діяльності Судової палати в адміністративних справах Верховного Суду України. На його переконання, підстав вважати, що адміністративне судочинство в Україні зникає, на сьогодні немає.

Підсумовуючи захід, Данило Гетманцев зазначив, що перед організаторами постало завдання у наданні адміністративним судам достатньої інформації для прийняття рішень. Потрібно, щоб суддя володів усіма інструментами, необхідними йому для прийняття законних рішень, адже система адміністративної юстиції у будь-якій демократичній державі є підвалиною, на якій будується та чи інша держава.

По закінченню заходу всі учасники круглого столу отримали відповідні сертифікати.