Відбувся круглий стіл на тему “Актуальні проблеми адміністративного судочинства у податкових спорах”

6 квітня 2017 року у Вищому адміністративному суді України відбувся круглий стіл на тему «Актуальні проблеми адміністративного судочинства у податкових спорах». Захід був організований Асоціацією податкових радників спільно з Національною школою суддів України, Вищим адміністративним судом України, Асоціацією адміністративних суддів та платформою Taxlink.

На відкритті круглого столу зі словами привітання виступили: Данило Гетманцев, президент Асоціації податкових радників, професор кафедри фінансового права юридичного факультету КНУ ім. Т. Шевченка, Наталія Блажівська, суддя Вищого адміністративного суду України, Олександр Нечитайло, Голова Вищого адміністративного суду України, Анатолій Костенко, проректор з підготовки кадрів для судових органів Національної школи суддів України, суддя Верховного Суду України у відставці, Людмила Демченко, начальник Головного управління Державної фіскальної служби у місті Києві, Олександр Пасенюк, суддя Конституційного Суду України у відставці, президент громадської організації “Всеукраїнська асоціація адміністративних суддів”. Після привітальних слів відбулося нагородження почесними грамотами Асоціації податкових радників та нагородження з нагоди річниці створення Всеукраїнської асоціації адміністративних суддів.

Під час основної частини заходу було обговорено низку проблемних питань адміністративного судочинства. Зокрема Антон Поляничко, Голова Наукової ради Асоціації податкових радників, Радник голови ВАСУ, доповідав про проблеми фіктивності суб’єкта господарювання у податкових відносинах. А. Поляничко під час своєї доповіді звернув увагу на висловлену Верховним Судом України у 2015 році позицію, відповідно до якої дії фіктивного суб’єкта господарювання не можуть створювати жодних правових наслідків, а всі первинні документи, видані фіктивним платником, не можуть підтверджувати дані податкового обліку.  А. Поляничко відзначив, що протягом 2016-2017 рр. позиція Суду з цього питання зазнала певних змін. На підтвердження цієї тези доповідачем було проаналізовано низку рішень ВСУ за 2016-2017 рр.

Наталія Блажівська виступила з доповіддю на тему «Особливості практики ЄСПЛ у податкових спорах». Суддя зазначила, що ЄСПЛ демонструє нам, що він може відходити від раніше висловлених підходів, зокрема у рішенні «Булвес АД проти Болгарії» (2009 р.), у здавалось би аналогічних справах. До таких висновків Н. Блажівська дійшла, аналізуючи рішення ЄСПЛ щодо прийнятності, схвалені Судом після вищезазначеного рішення у 2011 та 2014 рр. відповідно, заявниками за якими виступили Назарєв та Атев (в обох випадках мова стосується Болгарії).

У свою чергу Віта Форсюк, СЕО Taxlink, керівник практики податкового права ЮК “Jurimex”, доповідь якої була присвячена податковим спорам, зазначила, що «Платник податків у більшості випадків змагається не з контролюючим органом, а з судом. Суд в свою чергу, підміняючи контролюючі органи, підживлює їх пасивність». Юрист переконана, що така ситуація відбувається через те, що платники податків часто не надають потрібні документи під час перевірки, а контролюючі органи належним чином не фіксують фактів неотримання ними таких документів.

Із заключною доповіддю виступив Данило Гетманцев «Актуальні питання правозастосування при вирішенні податкових спорів», під час якої розповів про спори, пов’язані із функціонуванням СЕА, бюджетне відшкодування, оподаткування податку на доходи фізичних осіб прощеного боргу, сплата земельного, транспортного податку та податку на нерухоме майно.

Завершився круглий стіл обговоренням  та підбиттям підсумків.

Ознайомитись із презентаціями доповідачі та відеозаписом заходу.