Конфлікт на Донбасі: виклики, загрози та їх правове врегулювання

11 липня 2017 року в конференц-залі Верховної Ради України був проведений круглий стіл щодо однієї з найболючіших проблем України – конфлікту на Донбасі. Цей захід було організовано спільно Міжфракційним депутатським об’єднанням Верховної Ради України «Сприяння захисту прав та соціальній реабілітації учасників АТО», Асоціацією податкових радників, Всеукраїнською асоціацією адміністративних суддів та Асоціацією адвокатів України. Учасники круглого столу обговорили виклики, які стоять перед нашою державою у зв’язку з війною на сході, та загрози, які несе у собі конфлікт.

Відкрив захід Голова Верховної Ради України Андрій Парубій. Спікер зазначив, що саме російський агресор повинен відповідати за завдані Україні збитки. Важливим завданням є відпрацювання механізмів відшкодування втрат, яких зазнали громадяни нашої держави внаслідок конфлікту на Донбасі, встановити осіб, які нанесли ці збитки, а також забезпечити дотримання прав внутрішньо переміщеним особам. Голова парламенту висловив сподівання, що у ході круглого столу будуть надані пропозиції для напрацювання законодавчої бази.

Після слів спікера Оксана Білозір, народний депутат України, Голова міжфракційного депутатського об’єднання «Сприяння захисту прав та соціальній реабілітації учасників АТО», звернулась до присутніх. Вона наголосила, що у результаті відкритого діалогу між представниками законодавчої, виконавчої, судової влади, громадських об’єднань має бути напрацьований план дій для розв’язання проблем, які виникли через конфлікт на Донбасі, а також для захисту прав учасників АТО.

Виступаючи з вітальною промовою, Голова ВАСУ Олександр Нечитайло подякував організаторам за ініціативу створення масштабного заходу за однією з найбільш актуальних, обговорюваних та гострих тем українського суспільства на цей час.

«Одними з головних прав і свобод громадянина в будь-якій цивілізованій країні світу є право на вільний вибір місця проживання та пересування, право на недоторканність житла та особисту недоторканність, право на соціальний та судовий захист. Проте цілком очевидно, що в умовах існування довготривалого конфлікту на сході країни, збереження непорушності конституційних принципів, забезпечення особистої безпеки кожної людини і суспільства в цілому вимагає від органів державної влади максимально ефективного функціонування та налагодженої взаємодії», – сказав О. Нечитайло.

Заступник Голови ВАСУ Михайло Смокович звернув увагу, що через збройну агресію у країні з’явилася така категорія громадян, як внутрішньо переміщені особи. Вони потребують допомоги від держави, але не завжди органи влади готові забезпечити права цих осіб. Оскільки це сфера публічно-правових відносин, то адміністративні суди першими зіткнулися зі спорами, у яких такі особи потребували захисту своїх прав, свобод та інтересів. Крім цього, такі громадяни бажають реалізовувати свої виборчі права, але це питання в нашій державі поки недостатньо врегульовано.

Під час панельної дискусії учасники обговорили існуючі наразі загрози для України, що спричинені конфліктом на Донбасі. Програма заходу була поділена на дві сесії. Перша присвячувалась проблемам організації, діяльності судів та відправлення правосуддя в умовах конфлікту. Під час другої сесії було розглянуто проблеми захисту особистих немайнових та майнових прав, порушення яких спричинене війною. У рамках цієї сесії виступили Данило Гетманцев, президент Асоціації податкових радників, з доповіддю на тему «Вдосконалення механізмів оподаткування суб’єктів господарювання, що здійснюють діяльність на території проведення АТО» та Павло Ходаковський, віце-президент Асоціації податкових радників, доповідь якого стосувалась типових порушень прав платників податків, майно яких знаходиться в зоні АТО.

Доповідачами були й представники судової гілки влади, зокрема: Наталія Блажівська, суддя Вищого адміністративного суду України, Олександр Пасенюк, президент ГО «Всеукраїнська асоціація адміністративних суддів», Олександр Нечитайло, Голова Вищого адміністративного суду України, Михайло Смокович, заступник Голови Вищого адміністративного суду України, Раїса Ханова, голова Донецького апеляційного адміністративного суду, Олександр Лісовий, голова Апеляційного суду Донецької області, Оксана Епель, суддя Київського апеляційного адміністративного суду та інші.

Долучились до обговорення викликів, які стоять перед нашою державою, також іноземні гості, а саме: Естер де Руідж Бестуурслід, член правління міжнародної фундації «Судді для суддів» («Judges for Judges»), Едіт Целлер, президент Європейської Асоціації Адміністративних судів, Дермот Гамільтон, програмний менеджер в Україні організації «Stabilization Support Services».

За результатами обговорення учасники круглого столу прийняли резолюцію, що була передана Оксані Білозір для направлення її народним депутатам України, органам виконавчої та судової гілок влади.

Відеозапис заходу. 

Презентації  

Удосконалення механізмів оподаткування суб’єктів господарювання, що здійснюють діяльність на території проведення АТО

Проблеми оподаткування діяльності в зоні конфлікту: місцеві податки, підтвердження даних, визначених у податковій звітності

Проблемні аспекти пенсійного та соціального забезпечення ВПО та жителів зони конфлікту