Огляд податкового законодавства за 21 – 27 серпня 2017 року

Законопроекти

Угода між Україною та Малазією про уникнення подвійного оподаткування

21 серпня 2017 року у Верховній Раді України був зареєстрований Проект Закону про ратифікацію Угоди між Урядом України та Урядом Малайзії про уникнення подвійного оподаткування та запобігання податковим ухиленням стосовно податків на доходи та Протоколу до неї № 0157.

Дія цієї Угоди поширюється тільки на податки на доходи (податок на доходи фізичних осіб та податок на прибуток).

Резидентство особи послідовно визначається за такими правилами:

 1. За місцем постійного проживання особи.
 2. За наявністю центру життєвих інтересів.
 3. Місце, де особа звичайно проживає.
 4. За наявністю громадянства відповідної держави.
 5. За взаємною згодою Договірних Держав.

Постійним представництвом відповідно до Угоди вважається:

 1. Місце управління;
 2. Філіал;
 3. Офіс;
 4. Фабрика;
 5. Майстерня;
 6. Шахта, нафтова або газова свердловина, кар’єр чи будь-яке інше місце видобутку природних ресурсів;

7 Склад або інше приміщення, що використовується як торговельна точка.

Термін „постійне представництво” також охоплює будівельний майданчик, будівельний, складальний або монтажний об’єкт чи пов’язану з ними наглядову діяльність, але якщо тільки тривалість робіт, пов’язана з таким майданчиком, об’єктом чи діяльністю, перевищує 12 місяців.

При цьому не вважаються постійним представництвом споруди, які використовуються виключно з метою зберігання, демонстрації або доставки товарів чи виробів, що належать підприємству, або переробки товарів іншим підприємством, а також утримання постійного місця діяльності з метою закупівлі товарів або для збирання інформації для підприємства.

Доходи, що одержуються резидентами Договірних Держав від нерухомого майна оподатковуються у країні, де таке майно розташоване.

Для того, щоб отримати право застосування 5-відсоткового податку при виплаті дивідендів, платнику податків необхідно буде і володіти щонайменш 20-відсотковою часткою компанії.

Варто зазначити, що проценти, що сплачуються на користь резидента у іншій Договірній Державі, оподатковуються за ставкою 10 відсотків.

Також визначено окремі умови оподаткування пенсій, доходів державних службовців, артистів, спортсменів та студентів.

В цілому, вищезазначена Конвенція відповідає рекомендаціям ОЕСР а також Типовій конвенції ООН про уникнення подвійного оподаткування.

Щодо запровадження єдиного рахунку для сплати податків і зборів та ЄСВ

21 серпня 2017 року у Верховній Раді України був зареєстрований Проект Закону про внесення змін до деяких законів України щодо запровадження єдиного рахунку для сплати податків і зборів, єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування № 7034.

Цей законопроект взаємопов’язаний із проектом Закону України «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо запровадження єдиного рахунку для сплати податків і зборів, єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» і передбачає внесення змін до Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» щодо запровадження єдиного рахунку для сплати ЄСВ. Також законопроектом передбачаються зміни до Закону України «Про виконавче провадження» стосовно заборони у накладенні арешту на кошти платників податків на єдиних рахунках.

Роз’яснення Державної фіскальної служби України

Категорія Зміст Назва
Транспортний податок Податкова роз’яснила, що легковий автомобіль марки Lexus, модель – RХ350 підлягає оподаткуванню транспортним податком, адже його середньоринкова вартість становить понад 1 200 000 грн. і з року його випуску минуло 2 роки. ІПК ДФС № 1647/Л/99-99-13-03-02/ІПК від 17 серпня 2017 року щодо транспортного податку
ПДВ Контролюючий орган роз’яснив, що платник податків, який застосовує касовий метод, має право на формування податкового кредиту з ПДВ без отримання податкової накладної на підставі рахунка, який виставляється платнику податку за послуги, вартість яких визначається за показниками приладів обліку виникає виключно у тому звітному (податковому) періоді, в якому відбулося придбання товарів/послуг, та за умови списання у такому звітному (податковому) періоді коштів з банківського рахунку (видачі з каси) платника податку або надання інших видів компенсацій вартості поставлених йому товарів/послуг. ІПК ДФС № 1652/6/99-99-15-03-02-15/ІПК від 17 серпня 2017 року «Про оподаткування ПДВ» щодо порядку формування податкового кредиту підприємством, яке застосовує касовий метод податкового обліку, у тому числі на підставі рахунка, що виставляється платнику податку за послуги, вартість яких визначається за показниками приладів обліку
ДФС України роз’яснила, що з метою визначення платником, який застосовує касовий метод податкового обліку, дати виникнення податкових зобов’язань зарахування зустрічних однорідних вимог, оформлене актом проведення такого зарахування, вважається іншим видом компенсації вартості поставлених (або тих, що підлягають поставці) товарів (послуг). При цьому датою виникнення податкових зобов’язань у цьому випадку є дата складання такого акту, відображена у відповідних первинних (бухгалтерських) документах. ІПК ДФС № 1673/6/99-99-15-03-02-15/ІПК від 18 серпня 2017 року «Про податок на додану вартість» щодо порядку нарахування підприємством, яке застосовує касовий метод податкового обліку ПДВ, податкових зобов’язань за операцією із проведення зарахування зустрічних однорідних вимог
Оподаткування роялті Фіскальна служба роз’яснила, що відповідно до Угоди між Україною та Ірландією про уникнення подвійного оподаткування, платежі за використання або надання права на використання авторських прав на наукові твори (комп’ютерні програми) резиденту Ірландії – бенефіціарному власнику оподатковуються за ставкою, що не перевищує 10% від загальної суми роялті. ІПК ДФС № 1653/6/99-99-15-02-02-15/ІПК від 17 серпня 2017 року щодо оподаткування роялті з урахуванням дії міжнародного договору
Єдиний податок Податкова роз’яснила, що площа сільськогосподарських угідь, взятих у суборенду у іншого платника єдиного податку четвертої групи, не включається до об’єкта оподаткування єдиним податком. ІПК ДФС № 1670/6/99-99-12-02-03-15/ІПК від 18 серпня 2017 року «Про єдиний податок (для платників четвертої групи)»