Щодо оподаткування спадщини у вигляді частки у статутному капіталі товариства

Оподаткування доходів фізичних осіб регламентується розділом IV ПКУ, відповідно до пп. 163.1.1 п. 163.1 ст. 163 якого об’єктом оподаткування фізичної особи – резидента є загальний місячний (річний) оподатковуваний дохід.

До загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку включається дохід у вигляді вартості успадкованого чи отриманого у дарунок майна у межах, що оподатковується згідно з розділом IV ПКУ (пп. 164.2.10 п. 164.2 ст. 164 ПКУ).

Оподаткування доходу, отриманого платником податку в результаті прийняття ним у спадщину чи у дарунок коштів, майна, майнових чи немайнових прав, регулюється ст. 174 розділу IV ПКУ, якою встановлено різні ставки для оподаткування доходу платника податку, одержаного у вигляді спадщини, залежно від ступеня споріднення спадкоємця із спадкодавцем та їх резидентського статусу.

При цьому об’єкти спадщини, що успадковуються членами сім’ї спадкодавця першого та другого ступенів споріднення, оподатковуються за нульовою ставкою (пп. “а” пп. 174.2.1 п. 174.2 ст. 174 ПКУ).

Дохід у вигляді вартості успадкованого майна (у т.ч. у вигляді частки у статутному капіталі товариства), отриманий платником податку (спадкоємцем), який є членом сім’ї спадкодавця першого ступеня споріднення, оподатковується податком на доходи фізичних осіб за нульовою ставкою.

Такий висновок був зазначений в індивідуальній податковій консультації ДФС України від 28.08.2017 р. N 1736/Г/99-99-13-02-03-14/ІПК щодо оподаткування податком на доходи фізичних осіб спадщини у вигляді частки у статутному капіталі товариства.