Позиція суду щодо заблокованих накладних

У Єдиному державному реєстрі судових рішень почали опубліковуватися перші судові рішення за позовами платників ПДВ про скасування рішень комісії ДФС України про відмову у реєстрації податкових накладних (далі – ПН) або розрахунку коригування (далі – РК).

Нагадуємо, що за положеннями податкового законодавства у разі зупинення реєстрації ПН/РК платнику ПДВ повинно приходити повідомлення, в якому вказуються чіткі критерії оцінки ступенів ризиків, що є достатніми для зупинення реєстрації вищезазначених документів (далі – критерії ризику), та виключний перелік документів, які платнику потрібно подати для відновлення реєстрації таких ПН/РК. Після чого платник ПДВ звертається з відповідними поясненнями та документами до комісії ДФС України, яка протягом 5 календарних днів після їх отримання повинна прийняти рішення про реєстрацію ПН/РК або про відмову в такій реєстрації.

Саме рішення комісії ДФС про відмову в реєстрації ПН було оскаржено платником ПДВ у справі за № 817/1147/17, за якою постановою від 17.08.2017 Рівненського окружного адміністративного суду позовні вимоги платника були повністю задоволені.

Проте найцікавішим у цьому рішенні є те, що у його мотивувальній частині фактично зазначений висновок про те, що форми рішень контролюючого орану, якими платників повідомляють про зупинення реєстрації ПН/РК або про відмову у її відновленні, не відповідають вимогам Податкового кодексу  України (далі – ПК України), про що давно вже говорять експерти і ніяк не бачать представники ДФС та Мінфіну.

Так, судом було зазначено, що контролюючим органом грубо порушуються норми підпункту 201.16.1пункту 201.16 статті 201 ПК України, оскільки в квитанціях, якими платників ПДВ повідомляють про зупинення реєстрації ПН/РК, не зазначається конкретний критерій ризику, що прямо впливає на можливість платника ПДВ надати копії необхідних документів, вичерпний перелік яких затверджується за кожним таким критерієм окремо.

Також судовим органом звернено увагу на те, що відповідно до пункту 201.16 статті 201 ПК України у таких квитанціях має бути вказаний виключний перелік документів, які потрібно подати платнику ПДВ до комісії ДФС. Водночас за фактом у квитанціях платнику просто пропонується надати «копії документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкових накладних відповідно до пункту «в»підпункту 201.16.1 пункту 201.16 статті 201 ПК України, вичерпний перелік яких встановлено Наказом №567»,що теж є грубим порушення вимог ПК України.

Орім того, судом було вказано, що формулювання у вищезазначених квитанціях вимоги про надання «Таблиці даних платника податків, яка передбачена пунктом 4 цього наказу» теж є  нечітким та незрозумілим, оскільки у вищезазначеному пункті 4 наказу Мінфіну № 567 насправді Таблиця даних платника не затверджуються, а містяться зовсім інші норми.

Також судом були надані оцінки щодо якості самих рішень, якими комісія ДФС відмовляє платникам ПДВ у реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування. Зокрема, у вищезазначених рішеннях не прописана чітка причина такої відмови, наприклад, не зазначено, які саме документи складені з порушенням законодавства та яких саме документів не вистачає для прийняття рішення про реєстрацію податкових накладних.

Відтак судом робиться загальний висновок, що зазначене вище рішення не відповідає таким ознакам акта індивідуальної дії, як чіткість та зрозумілість, і підлягають скасуванню.

Незважаючи на те, що описане вище судове рішення поки не набрало чинності, воно є детально та обґрунтовано виписане, а тому може бути взято платниками до уваги при поданні аналогічних позовів.